Dewar's 12 Viski
İÇKİ,  VİSKİ

Dewar’s 12 Viski Tadımı

Dewar’s 12 ve White Label viski şişelerini raflarda sık görmüyorum. Halbuki İskoç harman viskilerde dünyada en çok satan ilk 10 arasında. Ürün sepetinde Dewar’s White Label, Dewar’s 12, 15, 18, 25 bulunuyor.

Migros’un senede bir iki kez yaptığı indirimin ikinci gününde ancak gidebildim ve maalesef istediğim hiçbir ürün kalmamıştı. Dewar’s 12 ve White Label vardı. 12 yıllık merak ettiklerim arasındaydı, aldım.

Kendi tanıtımlarına göre dünyanın en çok ödül almış harman viskilerini yapıyorlar. Harman viskiler birçok single malt ve tahıl viskisinin harmanlanması ile üretiliyor. 12 de içindeki en genç viskinin 12 yıl fıçıda olgunlaştığını belirtiyor.

Viski Evlendirme

Dewar’s 12’de harmanlamaya kattıkları bir süreç daha var. Harmanlanmış viski altı aylık bir fıçılama işlemine daha giriyor. Yani çifte fıçılama geçirmiş oluyor. Buna da viski evlendirme diyorlar.

Dewar’s 12 bence fiyat performans canavarı viskilerden birisi. Kokusu, tadı ve damakta bıraktığı etki ile duygudan duyguya sokacak kadar fazla aromalar içeriyor.

Pekmez, kuru üzüm, malt ve çiçeksi kokular hakim. Biraz da kavrulmuş fındık, badem kokuyor. Kokusu ile benzer tadı olan viskilerden; kokusundan gelen tatlar dışında akide şekeri ve bal tadında. Bitişte ağızda şekersi tat orta uzun devam ediyor.