chivas regal xv
İÇKİ,  VİSKİ

Chivas Regal XV – 15 – Viski Tadım Notları

Chivas Regal XV detayından önce birkaç not ile başlayayım. Dünyada Chivas Regal 12 viski tüketiminde birincilik sırası Çin ile Türkiye arasında sürekli değişiyor. Ülkemin en ücra köşelerinde bile viski denildiğinde akla Chivas geliyor. Yani memlekette önemli bir marka.

Chivas Regal XV, birçok farklı malt ve tahıl viskisinin karışımı yani harman viski. 15 yıl fıçılarda olgunlaşmış ve %40 alkollü. Diğer eskpresyonlardan farkı, harmana giren viskilerin bir kısmı konyak beklemiş fıçılarda olgunlaştırılıyor.

Viskiye yasa gereği aroma eklenemediği için, içerisinde daha önce farklı içkiler beklemiş fıçılar kullanılarak farklı aroma ve kokuların viskiye geçmesi sağlanıyor. Konyak beklemiş fıçı kullanmanın mantığı da budur.

Detaylı bilgi için -> Viski Üretim Süreci – Fıçılama (Olgunlaştırma)

İlk piyasaya çıkışı yalnız duty freelerde satılması için oluyor. Daha sonra marketlerde de bulunabilir oldu.

Ahşapsı, maltsı koku hakim. Genel olarak narenciye kokusu da geliyor, taze meyve ve tarçın var. İçimi çok rahat, kuru meyve, hafif çikolata ve karamel tadı geliyor. Uzundur tadımlarımda bitişte nahoş acıbadem acılığı alıyorum, bu sefer biraz mutlu oldum. Chivas Regal XV bitişi kısa, taze meyve ve karamel ağızda kalıyor.