cardhu 12
İÇKİ,  VİSKİ

Cardhu Damıtımevi ve Cardhu 12 Viski Tadımı

Taaa İngilterelerden getirttiğim “İskoçya Klasik Maltları” 20 cl’lik 3’lü set ve bir Cardhu 12 şişesiyle gözleri doyurup, yazıya başlayayaım.

Cardhu şişe etiketinde bayrak sallayan ablamız Helen Cummings, bir kadın figürü olarak marka logosudur ve etiketlerde görülür. Cardhu 12 viski de çok satan single maltları olan ve Diageo bünyesindeki Cardhu Damıtımevi’nin 12 yıl fıçıda olgunlaştırılmış versiyonu. Cardhu 12 tadımından önce biraz tarih…

Cardhu Diageo ailesindeki en çok tüketilen single malt markalarından birisi ayrıca Johnnie Walker içerisine harman olarak da bolca giriyor.

Logodaki kadın figürüne gelirsek. Cardhu Damıtımevi’ni Speyside Bölgesi’nde 1824’de John Cumming kuruyor, karısı Helen ile işletiyorlar. Cardhu galce siyah kaya demekmiş. Yüksek bir konumda olduğu için vergi memurları bölgeye geldiğinde Helen çatıya kırmızı bayrak çekerek diğer damıtımevlerine de haber vermiş olurmuş. Oğulları Lewis de işlere yardım ediyor. Baba John ve Lewis ölüyorlar ve damıtımevi Hellen ve Lewis’in karısı Elizabeth’e kalıyor. Elizabeth yönetimi devralıyor. Damıtımevini başka bir bölgede tekrar kuruyor ve eski malzemeleri yine bir viski devi olacak William Grant’e yani Grant’s Harman viski ve Glenfiddich markalarını kuracak kişiye satıyor.

Viski üretiminde anne ve oğulun karısı olarak iki kadın figür ile damıtımevi tanınsa da ben büyük bir acı gördüm sanki. Hem kocasını hem oğlunu kaybeden bir anne ve eşini kaybeden bir kadın beraber üretime devam ediyor.

O zamanlar ve hatta 1960’lara kadar single malt viski kavramı yok, üreticiler viskilerini harmanlayarak pazarlayan tüccarlara satıyorlar. Damıtımevi’ni dönemin işte bu tüccarlarından olan ve bugün de en çok satan harman iskoç viskisini oluşturan John Walker & Sons’a satıyor. Cardhu bölgenin en büyük damıtımevlerinden birisi oluyor, yeni imbikler ekleniyor ve demiryolu bölgeye ulaşıyor.

Elizabeth’in torunu Ronald Cummings, Johnnie Walker’da ihracattan sorumlu oluyor ve sonra The Disteller’s Company’nin Ceo’su oluyor.

Elinde bayrak taşıyan logosu ile Cardhu viskileri 1980’lerde kare formunda şişe ile piyasaya sürülüyor.

Cardhu 12 tadımına gelirsek, Johnnie Walker’dan gelen meyvemsi, çiçeksi tadların kaynağını bulmak güzel hissettiriyor.

Burunda armut, kuru meyve kokuları, alkol biraz hissettiriyor. Bal ve hafif narenciye de hissediliyor. Tadımı da kokusu gibi, meyvemsi hafif yakıcı ve ahşapsı, kolay içimli kadınlara da öneririm Bitiş meyvemsi tatlar kısa, şerbetçiotu acılığı orta uzun.