caol ila
İÇKİ,  VİSKİ

Caol Ila 12 Viski Tadımı

Amaç dışı bir konuyla başlayım. Bir vejeteryan arkadaşım tahıl ve bakliyatı çimlendirerek yemeyi önermişti. Sindirimi çok daha kolay oluyor demişti. Çimlenme aşamasında nişasta glikoza dönüşür. Böylece vücudun yapacağı sindirim işleminin bir kısmı tohuma yaptırılmış oluyor, bu yüzden sindirimi daha kolay diyebiliriz heralde.

Arpa nişastayı şekere dönüştüren enzimleri yüksek seviye içerir. Bu yüzden bira ve viskinin ana hammaddesi. Bu çimlendirme işlemini de bir yerde durdurmak gerek yoksa bitki büyümek için oluşan şekeri tüketmeye devam edecek. Bu şeker bize lazım. Bu yüzden çimlendirilmiş tahıl kavrulur.

İskoçya bol yağış alan bir ülke. Bu yüzden toprakta yaşayıp ölen bitkiler yıllar içinde su ve toprak altında kalarak kömürleşir. Buna turba deniyor. Çimlenmiş tahılı kavurmak için de turba yakılıyor. Bu işlemde bir is oluşuyor ve maltın içine işliyor ve viskilere isli, ilaçsı, topraksı ve yosunsu aromalar veriyor. Maltın içine işleyen is miktarı ppm değeri ile ifade ediliyor. “Parts per million” yani milyonda kaç fenol partikülü olduğunu belirtiyor. Ppm değerine göre tatta ve kokudaki islilik tahmin edilebiliyor. İskoçya’da diğer bölgelerde de isli malt kullanılsa da bu işlem Islay (Ayla diye okunur) Adası ile anılıyor. Ada viskilerinin genel karakteri isli koku ve tat.

Caol Ila (Kal ila diye okunuyor) Islay Adası’nda bir damıtımevi.

Damıtımevi Islay Adası’nın ana karaya uzak noktasında, Jura Adası’na bakan bölgede. Türkçe karşılığı da iki ada arasında kalan geniş su kanalı sanırım. Adanın sesi olarak çeviren de var. Damıtılan içki tankerlerle ana karaya taşınıyor yani fıçılama ve olgunlaştırma Ada’da yapılmıyor. Kapasite anlamında Ada’nın en büyük damıtımevi. Damıtımevi Diageo Firması’nın. Single malt olarak şişelendiği gibi Johnnie Walker ailesinde harman olarak da kullanılıyor. Yani hiç single malt Islay Ada’sı viskisi içmedim diyenler bile Johnnie Walker içtiyse Caol Ila tatmıştır. Caol Ila 12 yıl fıçıda bekletilmiş ve %43 alkol oranında.

Caol Ila bardağa koyduğumda odada oluşan koku; mangal yakılmış bir günün sonunda eve geldiğimde üzerimdeki tüm kıyafetlerin kokusu ile aynı.

Yoğun bir is, ahşapsı ve ilaçsı kokusu var.

Viskide tabi ki tuz olmaz ama bazı Islay Adası viskilerinde sanki tuzluymuş gibi bir tat var. Yosun ya da maydanoz çiğniyomuşum gibi biraz da sabunsu. İçimi kolay hiç yakıcı değil.

Bitişte ağzımda şurup içmişim gibi bir tat var ayrıca yoğun is tadı belki dakikalarca gitmiyor.