bowmore 12 18
İÇKİ,  VİSKİ

Bowmore Viski ve Damıtımevi

Bowmore Viski tadımından önce Bowmore Damıtımevi konusundan başlayalım. Bowmore Damıtımevi, Islay adasındaki en eski viski damıtımevi hatta arttırıyorum, İskoçya’da hayatta kalan en eski damıtımevlerinden biri. Çiftçi ve damıtma ustası David Simson tarafından inşa edilen damıtımevi, viski komisyoncuları Stanley P. Morrison Ltd’nin eline geçmeden önce çeşitli sahipleri oluyor. 1989’da Japonya’nın en büyük içki markası olan Suntory Ltd, o zamanlar Morrison Bowmore Ltd olarak bilinen şirketin yüzde 35’lik hissesini alıyor ve 1994’te Suntory, Auchentoshan ve Glengarioch ile birlikte Bowmore Damıtımevi’nin tümünü alıyor.

Maltlama

Bowmore Damıtımevi, kendi bünyesinde malt üreten az sayıda damıtımevinden biri. Tesisin ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını kendi maltlıyor, geri kalanı ana karadan tedarik ediyor ve 25ppm kadar isli. Bowmore turba açısından Islay single maltlarının ppm anlamında ortalaması gibi, ancak birçoğuna göre tadımında tüm Islay’lar arasında en islisi.

Yerinde olgunlaşma

Bowmore’da üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini eski şeri fıçılarında, geri kalanını eski burbon fıçılarda olgunlaşıyor. Tüm üretim harmanlara girmeden single malt şişeleniyor. “New make”in bir kısmı ana karaya taşınıyor. Çoğunluğu, üç depoda toplam yaklaşık 27.000 fıçı depolanan tesiste olgunlaştırılıyor.

Üretim

Bowmore’un satışları, tüm serinin 2007’de yenilenmesinden bu yana önemli ölçüde arttı ve marka, satış rakamlarında Ardbeg ve Laphroaig gibi turbalı Islay rakiplerine yetişmeye başladı. 2010 yılında portföye 40 yıllık sınırlı bir sürüm eklendi ve büyük beğeni topladı. Laphroaig’den sonra en çok satan Islay single maltı olmasına rağmen Bowmore, kapasite açısından küçük Islay damıtımevlerinden birisi. Bildiğim kadarıyla en büyük üretim kapasiteli Caol Ila.

Bowmore yaş belirttiği şişelerden 12 yaşındaki ve 15 yaşındakileri önce eski burbon, Oloroso şeri fıçılarında son üç yıllık bir süreden önce de eski burbon ve eski şeri fıçılarının bir kombinasyonunda olgunlaştırıyor. Raflarda 18 yaşında ve 25 yaşında şişeleri de var.

bowmore 12 18

Gelelim Bowmore 12 ve 18 tadım notlarına.

Bowmore 12 Tadım Notları
İsli koku hakim ama buram buram değil, narenciye, çikolata, şeri kokuları arkadan geliyor. Alkol yakıcılığı neredeyse sıfır, is ve çikolata önde, baharatlar arkada, çok dengeli. Bitiş kısa maalesef ve is, bitter acılığı ve baharat kalıyor.

Bowmore 18 Tadım Notları
İs kokusu yok gibi çok geride, kuru kayısı, ekşi meyveler, şeri hakim. 12’ye göre daha yakıcı ilginç, daha meyvemsi ve şekersi, is kokudaki gibi neredeyse yok ama bir Speyside değil tabi. Dibi hafif yanmış meyveli bol vanilyalı kek yemiş gibi. Bitiş tam istediğim gibi, meyve, çikolata, aşırı hafif bir is ve uzun sürüyor.

Genelde Bowmore için Islay viskileri arasında en yumuşak içimli olanı derler. Kesinlikle öyle. Ama maddem Islay viskisi içeceğim o zaman hem is hem meyvemsilik çok daha yoğun olan birini tercih edebilirim.