ballentines 7 bourbon cask finish
İÇKİ,  VİSKİ

Ballentine’s 7 – Bourbon Cask Finish

Ballentine’s 7 Bourbon Cask Finish çok tatmak istediğim bir viskiydi. Sağolsun bir dostum yurtdışından gelirken günlük içime uygun bir viski olarak Ballentine’s 7 Bourbon Cask Finish tercih etmiş, tatmış olduk.

Ballentine’s dünyada en çok satan ikinci İskoç Harman viskisi. Birçok damak için uygun viskiler harmanlıyor. Viski severlerin Züğürt Ağa filminden de hatırlayacağı ve garsonun “bu daha haso bir viskidir ağam” dediği viski de Ballentine’s. Pernod Ricard grubu bünyesinde.

Ayrıca bakınız

Ballentine’s 12 Viski Tadım ve Kısa Tarihi

Ballentine’s 17 Viski Tadımı

Yaş ibaresi olmayan Bellentine’s finest ve 12 yıl dinlendirilmiş Ballentine’s 12 de raflarda en sık bulunabilenlerden. Ballentine’s 7 de en az 7 yıl meşe fıçıda olgunlaştırılmış viskilerden harmanlanmış.

İskoç viskilerinin neredeyse tümünde Amerika’da bourbon viski olgunlaştırmak için kullanılan meşe fıçılar kullanılıyor. Ballentine’s 7 için özellikle bourbon fıçı bitişi verilmiş demek biraz pazarlama mantığı gibi. Geleneksel meşe fıçıda bekledikten sonra bourbon fıçı ile bitiş verilmiş deniliyor üretim sürecinde. Bourbon fıçılar genelde vanilya, karamel, meyvemsi notolar kazandırır viskiye.

Derin bir koku profili yok. Ama ilk nefeste bilmesem bu bir bourbon olabilir derdim. Sonra alkol kokusu kendini hissettiriyor, çok az malt, ahşapsı baharatsı notalar geliyor.

Tadı yaşına göre olgun diyebilirim. Yine de alkol kendini hissettiriyor. Vanilya, kuru meyve hakim. Sonlara doğru çimensi ve acıbadem bariz.

Bitişi orta uzunlukta. Ağızda önce acı badem sonra pekmez tadı devam ediyor.

Günlük içim için gayet uygun. Sek, buzlu, soda ile ve hatta tonik ile bile denedim.