ballentines 12 viski
İÇKİ,  VİSKİ

Ballentine’s 12 Viski Tadım ve Kısa Tarihi

Bilenler bilir Ballentine’s en haso viskidir (belıntayns diye okunur ama bu cümlede yazıldığı gibi okuyun).

Ünlü harman viski markalarının tarihine bakınca genelde kurucunun bir tükan açmasıyla başlıyor işler. Başarılı esnaf olan bu dayılar yürüyüp gidiyor ve tabi evlatlar da hayırlı çıkarsa bu başarıyı devam ettirip sektörü koşturan firmalar haline geliyorlar. Ballentine’s da işte böyle.

George Ballentine, 1827’de Edinburgh’da (Edinbıra diye okunduğunu Edinburg’a gitmeden hemen önce öğrenmiştim) bir bakkal açıyor. 5 yıl çıraklık yaptıktan sonra, 19 yaşında, Edinburg’da Cowgate’de, diğer bakkal, marketlere nispeten uzak bir konumda açıyor bu bakkalı.

1836’da viski yıllandırma ve özellikle kaliteli, özenle seçilmiş maltlar konusunda iyi bir zanaatkar oluyor ve South Bridge’de daha büyük bir Ballentine’s dükkanı açıyor. 1857’de belli uzaklıktaki müşteriler için eve servise başlıyor. O dönemde gelişmiş birçok ülkede aslında şimdiki gibi eve servis yaygındı.

1881’de yurtdışına açılıyorlar. İki oğlu da şirketi devralıyor. 1895’de Kraliçe Victoria tarafından Kraliyet Nişanı ile ödüllendiriliyorlar. 1910’da Türkiye’de neredeyse her markette bulabileceğiniz Ballentine’s Finest piyasaya çıkıyor. Kullanılan şişe tasarımı, Amerika’daki alkol yasakları sırasında evrek çantasında kolayca saklanabilmesi için olabileceğini söylüyorlar. Hala bu şişe tasarımı kullanılıyor.

ballantines prohibition case
Ballentines.com’dan alınmıştır

1937’de George Robertson başdamıtımcı oluyor ve ürün ailesine prestijli iki ürün olan 17 ve 30 yıllık harmanları katıyorlar. 1938’de Lord Lyon tarafından kendi Heraldic Arms ile ödüllendiriliyorlar. O tarihten sonra her şişede yer almış bu arma. Arma, İskoç bayrağını ve viski yapımının dört temel unsurunu içeriyor – toprak (İskoç arpası ile temsil edilir), su (yakındaki akarsular), ateş (damıtım için imbiği ısıtır) ve hava (fıçıda viskinin hava almasını sağlar). Her şişede olan bir başka özellik de, tüm insanlığın dostu anlamındaki Latince ‘Amicus Humani Generis’ ifadesi.

ballantines arma
Ballentine’s Arma

1960’da Ballentine’s 12 yıllık piyasaya sürülüyor, 1993’de 21 yıllık. 2005’de Sandy Hyslop başdamıtımcı oluyor ve binlerce aromayı ayırt edebildiği web sitelerinde yazıyor. Bu yüzden yakınındakilerin traş losyonu sürmesi bile yasak diyorlar hatta. 2007’den beri dünyanın en çok satan ikinci İskoç harman viskisi.

Ballentine’s, Pernod Ricard Firması’nın elinde. Yani alttaki markalarla akraba.

pernod ricard
Pernod Ricard ürün ailesi

Ballantine’s 12, 50 civarında malt ve tahıl viskisinin harmanı, en genci 12 yıllık viskilerden oluşuyor. Harmanın içeriğinde Ballantine’s in temelde kullandığı malt viskilerden, Glenburgie, Glentauchers ve Miltonduff bulunuyor.

Çiçeksi kokuyor, bal, vanilya, hafif tahıl ve ahşapsılık da var.

Tadında alkol yakıcılığı çok, tarçın, bal ve süt kreması yoğun aldım.

Bitişte baharat aromaları, saysam 30’a kadar anca sürüyor ve bitiyor.