ardbeg uigeadail
İÇKİ,  VİSKİ

Ardbeg Uigeadail Viski Tadım Notları

Bir tadım etkinliğinde denk geldim kendisine. Çok öveni var, özellikle isli viski sevenlerin “yoğun aromaların tam bir dengesi” diye bahsettiği bir viskiydi “Ardbeg Uigeadail”. Uigeadail, ArdBeg’in yıl ibaresi olmayan farklı şişelerinden birisi. Oog-a-dal diye telafuz ediliyor. Viski üretiminde kullanılan suyun kaynağı olan gölün adı Uigeadail, bu şişe de isimini gölden almış.

ArdBeg, temelde isli viskiler üreten Islay Adası’nda. Laphroaig, Lagavulin ve ArdBeg Damıtımevleri yan yana. Bilenler bilir Lagavulin 16 da ülkemizde amansız övülen viskilerdendir. ArgBeg’in de dünyada öveni çok, fun kulüpleri var. Viski üretiminde kullandığı maltları turba ile uzun süre kavurarak is tadının viskiye yoğun geçmesini sağlıyorlar.

Detay için;

Viski Üretimde Materyaller – Turba, İmbik, Fıçı

Viski Üretim Süreci – Maltlama

Glenmorarangie Damıtımevi, 1997’de kötü durumda olan ArdBeg’i satın alıyor. 2004 yılında Louis Vuitton Moet Hennessy, Glenmorangie ve ArdBeg’i bünyesine katıyor.

Tadım detaylarına gelirsek…

Tadım etkinliğinden önce bardakları kokladığımda tamam Ardbeg bu demiştim. Yoğun isli, bol kavrulmuş kahve, kakao biraz da vanilya ve kuru meyve kokuları geliyordu.

İlk tadımda aklıma şu imaj geldi.

calgi cengi

Çalgı Çengi Filmi’nde, yedikleri dayağı anlatırken, “adam elini ateşe sokup, yüzüme bastı ya” diye anlatıyordu. Bir yudum aldığımda sanki mangaldan kor bir kömürü aldım ve ağzımla söndürmeye çalışıyorum gibi hissettim. O kadar yakıcı ve o kadar isli. Şeri fıçıda beklediği için meyvemsi notalara hakim diyen çok. Ben hiç almadım. Daha çok otsu notalar ve acıbadem ama çok acı acıbadem.

Diş plaklarımı çıkarmadan yudumladığım için, abartmıyorum tat plağa yapıştı ve günlerce bu tadı aldım. Bitiş uzunluğunu iyi anlatmışımdır umarım. Ağızda kakao ve bol kavrulmuş filtre kahve tadı kalıyor.