aberlour 18 viski
İÇKİ,  VİSKİ

Aberlour 18 Viski Tadım Notları

Kişi başına en çok single malt viski tüketen ülke Fransa. Fransa’da en çok tüketilen single malt Aberlour. En çok single malt tüketenler en çok Aberlour tüketiyorsa, o zaman güzel, özel bir viski diyebiliriz. Aberlour 18’i bir tadım etkinliğinde deneyimleme fırsatı buldum. Aberlour 18, Japon ve Tayvan viskileri dışında tüm seçkileri etkinlikten önce tatma fırsatı bulmuştum zaten ve aralarında en beğendiğim Aberlour oldu.

Single malt nedir? Viski nasıl üretilir konusunda detalı bilgilere şuradan erişilebilir;

Viski Çeşitleri

Viski Eğitimi

Aberlour’un birkaç ekpresyonu var. 12, 16 ve 18 yıllıklar dışında heybetli diyebileceğim şeri fıçılarda son olgunlaştırma yapılan A’bunadh raflarda bulunabilenler arasında. Aberlour 18, son yıllarda stok sıkıntısı yaşamaya başladığı için 70 cl’lik şişeleme yerine 50 cl’lik şişelemeye dönmüş.

Aberlour ünlü Spey Nehri yakınında bir kasaba, aynı isimdeki damıtımevinin viskileri de aynı isimle şişeleniyor. İlginç tarihi olmayan damıtımevlerinin tarihine değinmek çok anlamlı gelmiyor. Bir su kaynağı kenarında bir İskoç tarafından kurulup, 1970’den sonra bir içki devine satılarak bitiyor bütün damıtımevi hikayeleri.

Anlatılacak bir detay James Fleming’in Aberlour Kasabası batısında bir alanda 1879’da damıtımevini kurduğunda bölgenin ikinci damıtımevi olması. 1826’da bölgedeki diğer damıtımevi yanmış. Alkolü sudan ayrıştırmak için ısı kullanılır ve bu da damıtımevleri için o dönemde büyük tehlike oluşturuyor. Hatta 1898’de Abelour Damıtımevi de yangında zarar görüyor.

Bir detay da Pernod Ricard’ın 1974’de damıtımevini bünyesine katması. Yani Absolut, Ballentine’s, Chivas Regal, Jameson gibi markaları da bünyesinde bulunduran bir dev.

İskoçya’da viski üretimi konusunda birçok bölge var Highland kuzeyinde Speyside da İskoçya’daki damıtımevlerinin yarısını barındırıyor. Temelde meyvemsi, çiçeksi, kolay içimli viski üreten bir bölge. Aberlour da bu bölgede ve Speyside Bölgesi karakterinde viskiler üretiyor. Bu konuda detay bilgi için altta linke uğrayın derim.

Viski Ülkeleri – İskoçya

Şeri fıçıda beklediği için koyu renkli. Kokusunda malt ve ahşap başta geliyor, sonra kuru meyve, özlellikle üzüm ve karamel geliyor. Tadında agresif ve kavurucu alkol yok. Çok yoğun aromalar var. Kuru meyve, üzüm ve dut pestili, pekmez, vanilya. Bitiş orta, uzun ve ahşap, koyu meyve, karamel aromaları bol. Birçoğu hem tadımda hem bitişte narenciye notaları da alıyor, bende o yok 🙂