Mekan,  Yemek

7 Mehmet – 2020

7 Mehmet bi uğrayıp yemek yiyip çıkalacak yer değil aslında. Yani güncel menüden (menü sürekli değişir diye biliyorum) seçim yaparken önce içki eşliğinde bir giriş, gelişme, sonuç tadında saatler harcamanız gereken bir yer. İlk 2013’de gelmiştim bir akşam vakti arkadaşlarla, o yazı şurada; http://e-yazi.com/7-mehmet-antalya/

Yıllardır bu sitede en çok tıklanan yazı oldu yukarıdaki. Eskiden yorumlar vardı bu yazıyla ilgili siteyi güncelleyince yok ettim. Yazıyı okuyanlardan yediklerimi eleştirenler çok oldu, oraya gidip de şunu mu yedin dediler, 7 Mehmet beğenilmez mi dediler. Yaranamadım, daha uzun süre harcayacağım bir ziyaret yapmak bu yüzden hep aklımdaydı.

Çıralı dönüşü Termessos Antik Kenti’ne çıktık. Biraz yorucu oldu, dönüşte bir de 7 Mehmet’e uğrayalım öyle eve dönelim dedik. Yani yine uzun soluklu oturamadık maalesef. Ye iç kaç yapmak zorundaydık.

Pandemiye denk geldiği için temkinliydik. Haftasonu ve sabah erken bir saat olduğu için tenhaydı, girişte otel gibi karşılanıyorsunuz. Herkes maskeli, girişte el dezenfektanı var.

Dışarıda masalara geçtik Ağustos ayı olmasına ve çok sıcak olmasına rağmen dışarısı yemek yiyebilecek serinlikte. İlginçtir bahçede köpek var. Sokak köpeği mi bilemedim, mekanın köpeğiyse de özellikle yemek yerken pek hayvansever değilim!

2013’de ilk uğradığımızda, beraber geldiğimiz arkadaşlar fiyat konusunda çekinceliydiler. Onları Türkiye’de belki İstanbul’da birkaç yerde ve belki büyük şehirlerde afilli oteller dışında pavyon hesabı vermezsizin diyerek rahatlatmıştım. Tabi ki haklıyım. Ki yıllarca Ankara’da kalbur üstü bir noktada çalıştığımız için anormal fiyatlar bize hep normal geliyordu artık.

Yani otoparktaki araç modellerine bakarak korkmayın, girin 🙂

Dedim ya yola çıkmadan karnımızı doyuralım dedik, maalesef ne alkol menüsüne ne soğuk başlangıç ya da ara sıcaklara baktık. Bu arada 7 Mehmet ana salon girişte solda (kalabalık zamanlarda bekleme noktası gibi düşünülmüşlerdir belki bilmiyorum) bar sandalyesine oturabileceğiniz ve her türlü alkol ve afilli şarap bulacağınız bir barı da var.

Çöp şiş, kurban kavurma, gavurdağ salata istedik.

Gavurdağ daha iyilerini yemiştik. Ceviz daha küçük parçalı olur, soslar içinde hazır gelir diye biliyorum. Şimdi yine birisi gelecek 7 Mehmet’de gavurdağ mı yenir diyecek, sustum.

Belki büyük bir tabağa koydukları için göz doyurmayan bir kavurma geldi. Ama öyle değil, neredeyse bitiremiyordum. Sanırım kavurmanın anlatılacak bir tarafı yok. Bildiğimiz kavurma. Sinirleri ayırılmış, bolca kendi yağı belki bir miktar tereyağ vardı.

Yine daha önceki yazıma öneri olarak ızagara et tercih etmemi söyleyenler olmuştu. Çöp şiş çok iyi. Bir sos yok, ama kesin marine edilmiş çok yumuşaktı.

Antalya büyük şehir, çok göç alan bir il. Emvai çeşit turistik tesis var, şehir içinde herkes için uygun yemek alternatifi var. Anyalya’nın en tatnınmış mekanlarından birine göre lezzet, hizmet, fiyat gayet iyi.

Benim mekanlarla ilgili iki tezim var. Gerçi bir tanesi çürüdü geçen. Bir otelin iyi olduğunu banyoda kulak temizleme çubuğu varsa anlarsınız. Restoranın iyiliğini tuvaletinden anlarsınız :). Çürüyen tezim, kulak temizleme çubuğu oldu. Ortalama bir otelde rastladım bir ara. Ama tuvalet tezim tabi ki geçerli. Bu yüzden koydum tuvalet fotoğrafını, “bu ne arkadaş tuvalet mi izleyeceğiz” demeyin.